Pielęgnacja

czyli poradnik jak prać i dbac o ubrania żeby służyły ci przez lata

W NAGO stawiamy na trwałe, najwyższej jakości materiały. W naszym rozumieniu jest to nieodłączny element zrównoważonego podejścia do mody. Żeby jednak nasze ubrania służyły Ci jak najdłużej, wskazana jest odpowiednia pielęgnacja. Wbrew pozorom, to wcale nie jest skomplikowana sprawa. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad. 

1.  Pierz ubrania tylko wtedy, gdy to konieczne.

Częste pranie sprawia, że wszystkie ubrania szybciej się niszczą. Żeby odświeżyć bluzę czy spodnie, czasami wystarczy je tylko przewietrzyć, a małe plamy warto usuwać miejscowo. 

2.  Przed włożeniem ubrania do pralki, wywiń je na lewą stronę aby jak najdłużej zachować świeżość i intensywność koloru.

Zapnij wszystkie napy, guziki lub suwaki, by nie uszkodziły innych ubrań.

3.  Im niższa temperatura prania, tym lepiej dla środowiska i ubrania.

Zalecamy prać zawsze w niskiej temperaturze (max. 30º C) i przy niskich obrotach. Unikaj używania suszarki elektrycznej aby nie narazić materiału na uszkodzenia i oszczędzać energię. 

4.  Nie pierz wszystkiego na raz.

Przeładowany bęben to wyższe zużycie wody i prądu oraz mniej skuteczne pranie i płukanie. Optymalny załadunek to ¾ pojemności pralki.

Tencel™ (205g/m2)

• Nasze sukienki z Tencelu™ możesz prać w pralce w niskiej temperaturze. 

• Jeśli to konieczne, prasuj ubranie na lewej stronie przez zwilżoną bawełnianą ściereczkę. Zachowaj niską temperaturę prasowania. Możesz też użyć parownicy.

Tencel™ (288g/m2)

• Spodnie z Tencelu™ zawsze pierz ręcznie w chłodnej wodzie z detergentem do tkanin delikatnych (szampon do włosów też będzie w porządku). Po wypłukaniu i delikatnym odciśnięciu nadmiaru wody, połóż spodnie na płasko na ręczniku i pozwól im w spokoju wyschnąć. 

• Jeśli to konieczne, prasuj na lewej stronie przez zwilżoną ściereczkę i w niskiej temperaturze. Możesz też użyć parownicy.

Ecovero™

• Produkty z Ecovero™ można prać w pralce w niskiej temperaturze. 

• Jeśli to konieczne, ubrania prasuj przez zwilżoną bawełnianą ściereczkę i z zachowaniem niskiej temperatury. Możesz też użyć parownicy.

• Kulkowanie na materiale jest naturalne i można je usunąć przy pomocy tradycyjnej golarki do ubrań.

Cupro

• Produkty z cupro zawsze pierz ręcznie w chłodnej wodzie z detergentem do delikatnych tkanin. Twój szampon do włosów również powinien się sprawdzić w tym przypadku. 

• Po wypłukaniu i delikatnym odciśnięciu nadmiaru wody, rozłóż sukienkę na płasko do wysuszenia. 

• Cupro jest odporne na zagniecenia i nie wymaga prasowania.

Kaszmir

Kaszmir jest bardzo delikatnym, przyjemnym w dotyku i ciepłym materiałem. Każdy z naszych kaszmirowych swetrów, składa się przynajmniej w 65% z kaszmiru pochodzącego z recyklingu. Nie ma to żadnego wpływu na trwałość produktu czy jego walory, za to jego produkcja ma o około 80% mniejszy negatywny wpływ na środowisko. Jak zatem sprawić żeby służył Ci przez lata?

1. Sweter z kaszmiru zawsze pierz ręcznie. To najbezpieczniejszy sposób, żeby nie uszkodzić jego delikatnych włókien. Nalej chłodnej wody do miski i dodaj miarkę płynu przeznaczonego do wełny. Jeśli takiego nie posiadasz, delikatny szampon do włosów też będzie ok 🙂

2. Włóż sweter do wody, staraj się go nie trzeć, tylko delikatnie ugniatać. Taka kąpiel powinna być krótka. 5 minut w zupełności wystarczy.

3. Wypłucz sweter w chłodnej wodzie, następnie zawiń go w kulkę i delikatnie uciskaj, żeby usunąć nadmiar wody. Ważne: nie wykręcaj ubrania, bo może to zdeformować jego krój 😓

4 . Połóż sweter na płasko na ręczniku i delikatnie zroluj - tak jak przy zwijaniu śpiworu. W ten sposób woda przejdzie na ręcznik i późniejsze suszenie będzie krótsze. Następnie rozłóż sweter ponownie na innym (suchym) ręczniku na płasko i pozwól mu w spokoju wyschnąć.

Od modnego wzoru na tkaninie ważniejsze jest dla nas jej pochodzenie, sposób produkcji oraz warunki, w których - dzięki wytężonej pracy ludzi - została zmieniona w ostateczny produkt. 

Projektujemy ubrania, w których wyglądasz dobrze i tak samo się czujesz. Wybierając NAGO masz pewność, że dokonłaś dobrego wyboru nie tylko dla siebie, ale też dla naszej planety.

Tłusta plama? Użyj kartoflanki.

Wysyp na plamę niewielką ilość mąki ziemniaczanej i pocieraj miękką ściereczką do momentu, aż zniknie. Uwierz nam, zniknie na pewno.

Sól na plamę po czerwonym winie lub sosie pomidorowym.

Plamę po ulubionym winie obficie posyp solą i pozostaw do momentu aż wchłonie czerwony kolor. Następnie namocz ubranie w zimnej wodzie przez godzinę, a potem wypierz ubranie w pralce. Działaj szybko!

Ocet i soda oczyszczona na żółte plamy pod pachami.

Żeby pozbyć się niechcianych plam spod pach, przygotuj pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Tak przygotowaną miksturę nałóż bezpośrednio na plamy, odczekaj godzinę i upierz ubranie w pralce.